Po co, na co i dlaczego?

Wynurzenia książkowo-molowe maniakalnej czytelniczki tudzież kolekcjonerki książki "Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego w różnych językach i dialektach (obecnie 103) oraz rozmaitych wydań polskich tejże. Zapraszam!

środa, 24 listopada 2010

Anglik i Francuz w jednym stali domku

Dostałam w poniedziałek przesyłkę od zaprzyjaźnionych mężczyzn - Pysia i Rysia. Zamówili oni, na moją prośbę, maleńką książeczkę retro po anielsku. Oto jak się prezentowała:
CRW Publishing Limited,
Collector’s Library, 2010,
tł. Ros i Chloe Schwartz,
ISBN: 978-1-907360-01-5Świetna okładka, kojarząca mi się z XIX-wiecznymi tapetami w mieszkaniach. Oglądam ostatnio namiętnie filmy kostiumowe, produkowane przez BBC, zwłaszcza ekranizacje powieści Jane Austen i Elizabeth Gaskell, stąd to miłe skojarzenie i zachwyt książeczką. Jest ona mała i poręczna, może dlatego, że wyszła w serii Biblioteka Kolekcjonera i pewnie przeznaczona jest do noszenia ze sobą w kieszeni. W negliżu (bez odwoluty) wygląda też pięknie, zobaczcie:


Czerwona i ze stateczkiem, który jest ikonką serii. Pięknie.

Przy okazji: tłumaczenie  Ros i Chloe Schwartz nie zawiera, w przeciwieństwie do pozostałych tłumaczeń, jakie posiadam, nacisku na ważność (esencję):

„This is my secret. It’s very simple. You only see clearly with your heart. The most important things are invisible to the eyes”.

Trochę powściągliwe, prawda?

Ciekawe są okoliczności okołoprzesyłkowe. Wolumin zamówiony został w księgarni internetowej amazon.co.uk, na opakowaniu przesyłki był napis amazon.fr, a na adresie nadawcy - amazon.de. Europa, moi drodzy, Europa :-) Jak się nad tym zastanowić, to wiadomo, o co chodzi: z UK przesłali zamówienie do filii najbliżej miejsca zamieszkania adresata (czyli uciążliwej autorki tych słów), a stamtąd ściągnęli książkę z Francji? Hmm...
Dziękczynne buziaki chłopaki! Polecam się wciąż! :-)

A oryginalne wydanie francuskie nabyłam sama. Ciekawa edycyjnie książeczka, ponieważ zawiera na końcu 32 dodatkowe strony z ćwiczeniami, rebusami i pytaniami. Po francusku, oczywiście.


Gallimard,
Folio Junior Édition Spéciale,
2009,
Supplément réalisé par Christian Biet, Jean-Paul Brighelli, Caecilia Pieri et Jean-Luc Rispail,
Illustrationsde Philippe Munch (32 pages),
ISBN: 978-2-07-051328-4

 
Ciekawe czy Mikołaj czytał "Małego Księcia"? :-) Pytanie jest tendencyjne, oczywiście.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz