Po co, na co i dlaczego?

Wynurzenia książkowo-molowe maniakalnej czytelniczki tudzież kolekcjonerki książki "Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego w różnych językach i dialektach (obecnie 103) oraz rozmaitych wydań polskich tejże. Zapraszam!

poniedziałek, 28 grudnia 2015

Kawa po turecku

W drugi dzień Świąt odwiedziła mnie niespodziewanie Kolekcjonerka Podróżna i mimo wielkiego pospiechu zdążyłyśmy porozmawiać krótko, acz bardzo treściwie na temat zbiorów, życia, miłości (pasji) i nowości :-) By tradycji stało się zadość Kolekcjonerka bardzo godnie zastąpiła Mikołaja (wersja dla Wielkopolan - Gwiazdora) w roli bezinteresownego darczyńcy i wzbogaciła moje zbiory książkowe o cztery rzadkie egzemplarze, a tym jeden jest Księciem, tureckim oczywiście:

Antoine de Saint-Exupéry
Küçük Prens - Özel Baskı (wydanie specjalne)
Çevirmen (tłumaczenie) Kemal Taşkıran
Kapak Tasarım (projekt okładki): Hatice Uzun
Yason Yayıncılık, Ankara 2015
ISBN 978-605-9869-91-1  


Książka zawiera kolorowe ilustracje autora. Ciekawostką jest okładka, na której zamieszczono inny wizerunek Małego Księcia. Natomiast już tylna okładka prezentuje nam klasyczną ilustrację de Saint-Exupéry'ego:
W tomie znajdziemy także, na stronie gdzie autor dedykuje książkę Leonowi Werthowi, reprodukcje francuskich znaczków - z wizerunkiem pisarza i jedną z ilustracji Małego Księcia ze żmiją:
A o co chodzi z tytułową turecką kawą? Otóż zaproszenie na kawę kojarzy mi się z bliską, intymną rozmową. Prawie wszystkie moje kluczowe rozmowy osobiste z ważnymi osobami odbyły się z udziałem kawy, dobrej kawy, specjalnie przygotowanej lub wybranej stąd skojarzenie z rytuałem parzenia tureckiej kawy, tym oryginalnym oczywiście. Nie ma on nic wspólnego z przygotowaniem naszej polskiej tzw. zalewajki nazywanej błędnie kawą po turecku. Nie od rzeczy była tu także okoliczność niedawnego powrotu Kolekcjonerki z Turcji oraz wspomnianego Małego Księcia z Ankary :-)

Kolekcjonerkę Podróżną pozdrawiam ciepło i dziękuję za wszystkie wzruszenia i zapraszam na kawę bezterminowo :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz