Po co, na co i dlaczego?

Wynurzenia książkowo-molowe maniakalnej czytelniczki tudzież kolekcjonerki książki "Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego w różnych językach i dialektach (obecnie 103) oraz rozmaitych wydań polskich tejże. Zapraszam!

środa, 3 lutego 2016

Triplet zielono-żółty

W związku z urodzajem w temacie nowych wydań "Małego Księcia" w poprzednim roku zauważyłam pewne zjawisko, którego zresztą można było się spodziewać. Otóż co najmniej kilka wydawnictw opublikowało tę samą książkę w przekładzie jednego tłumacza w różnych edycjach, zmieniając tyle, co nic. Jednym z najpracowitszych eksploatatorów tego pomysłu okazało się być Wydawnictwo Olesiejuk, którego metoda polega (m.in.) na opakowaniu tego samego w inną okładkę. Poniżej można zobaczyć dowody - czarno na białym:

Antoine de Saint-Exupéry
Mały Książę (Le Petit Prince)
przeł. Barbara Przybyłowska
 z ilustracjami Autora
Wydawnictwo Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2015
seria Klasyka dla młodzieży
ISBN 978-83-274-3170-7
opracowanie graficzne na podstawie serii "Mes grans classiques" Fleurus Mame
Czarno na białym odnosiło się, oczywiście, do zaglądania do wnętrza książki. Oglądanie jej zewnętrza to raczej kolorowo na kolorowym. Pisałam już o powyższym wydaniu tutaj, ale - z powodu "studiów porównawczych" - przywołuję je raz jeszcze. Powyżej widoczna jest przednia i tylna część okładki, co okaże się pomocne za chwilę. Warto natomiast zauważyć, że w tomie znajdziemy przekład Barbary Przybyłowskiej oraz kolorowe ilustracje autora. Książkę opublikowano w serii Klasyka dla młodzieży i opracowanie graficzne bazuje na serii "Mes grans classiques" wydawnictwa Fleurus Mame. Widzicie te imitacje tłoczeń grzbietu, kontrastowy kolor grzbietu i taki sam rogów okładki, drobne gwiazdki, serwetkowe tło tytułu, autora i serii oraz te dwa ptaki? Właśnie te elementy odnajdziemy we francuskich okładkach książek wspomnianej serii. Tutaj na tylnej stronie okładki widoczne także okładki innych tytułów wydanych w serii polskiego wydawcy "Klasyka dla młodzieży".Antoine de Saint-Exupéry
Mały Książę (Le Petit Prince)
przeł. Barbara Przybyłowska
z ilustracjami Autora
Wydawnictwo Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2015
seria Klasyka dla młodzieży
ISBN
978-83-274-3785-3


Tym razem rodzeństwo - bardzo podobne. Drobna korekta grafika - na okładce obrót serwetki o 90 stopni i umieszczenie jej jako tła dla postaci Małego Księcia, tytuł, autor i seria bez serwetki, wyrzucenie "tłoczeń" i ptaków, wstawienie fikuśnego serduszka, przy zachowaniu identycznego wnętrza książki (drobna różnica to wyrzucenie z odwrotu strony tytułowej informacji o podstawie graficznej opracowania serii), nowy ISBN - i mamy nowe wydanie. Z tylnej strony okładki zniknęły tylko okładki innych książek serii, natomiast "serwetka" i ptaki zostały. Czyżby drobne przeoczenie?


Antoine de Saint-Exupéry
Mały Książę (Le Petit Prince)
przeł. Barbara Przybyłowska
z ilustracjami Autora
Wydawnictwo Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2015
seria Klasyka dla młodzieży
ISBN
978-83-274-3785-3

Tym razem raczej kuzyn, nieco szczuplejszy, a może nawet kuzynka, sądząc po ilości róż na okładce. Wnętrze podobne do dwóch powyższych, różnicę stanowi rodzaj papieru - jego grubość (a zatem także gramatura i wolumen). Tom jest chudszy od swoich krewniaków.

Grzbiety książek także się różnią - jak widać poniżej:W przypadku dwóch pierwszych - zamieniono miejscami tytuł i nazwę serii, z drugiego woluminu usunięto także ilustrację ptaka. Na trzecim grzbiecie wykorzystano całkiem inną czcionkę w tytule i nazwisku autora, widzimy także różę.

Książki pokazano zgodnie z kolejnością publikacji. A poniżej - trzech błękitnokrwistych razem:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz