Po co, na co i dlaczego?

Wynurzenia książkowo-molowe maniakalnej czytelniczki tudzież kolekcjonerki książki "Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego w różnych językach i dialektach (obecnie 103) oraz rozmaitych wydań polskich tejże. Zapraszam!

niedziela, 20 marca 2016

Narysuj mi zadanie

Poprzedni rok obfitował nie tylko w nowe wydania oryginalnej opowieści o Mały Księciu, również w nowych tłumaczeniach, ale także w rozmaite publikacje inspirowane książką oraz najnowszą ekranizacją. Ukazały się także - pierwsze po polsku - książki aktywizujące. Oto one:

Narysuj mi baranka. Książeczka z zadaniami. Mały Książę 
(Dessine-moi un mouton. Le cahier d'activités. Le Petit Prince)
tłumaczenie Elżbieta Janota
Wydawnictwo Olesiejuk, 2015
ISBN 978-83-274-3825-6


Tom rozpoczyna się jak pamiętnik albo publikacja typu "album naszego dziecka" - zamieszczono strony, gdzie można wpisać swoje dane i wkleić zdjęcia członków rodziny. Następnie pojawiają się klasyczne zadania (ponad 70) dla dzieci powyżej 3 roku życia - wskazywanie, nazywanie, kolorowanie określonym kolorem, proste labirynty, odnajdywanie różnic, uzupełnianie ilustracji odpowiednimi naklejkami i kolorowanie według wzoru. Poniżej można zobaczyć przykładową stronę:

 strona z prostym labiryntem


Znajdziemy tu także polecenia dla dzieci zdecydowanie starszych - liczenie i rozpoznawanie cyfr w zakresie 10 czy zakreślanie określonych liter w wyrazach:

wyszukiwanie litery "o"


Warto dodać, że tom zawiera oryginalne ilustracje Autora "Małego Księcia", oczywiście edytowane dla potrzeb określonych zadań.


Kolejna książka ma nieco odmienny charakter:

Mały Książę. Narysuj mi baranka 
(Le Petit Prince. Dessine-moi un mouton)
tłumaczenie Elżbieta Janota
Wydawnictwo Olesiejuk, 2015 
ISBN 978-83-274-3824-9


Wolumin ten mieści ponad 40 kolorowanek i podzielony został na części, które wyznaczają kolorowe strony z cytatami z oryginalnej historii Małego Księcia:Po których następują:
  • proste kolorowanki - odwzorowanie kolorów wypełniających postać lub ilustrację na sąsiedniej stronie, zawierającej tylko kontury:  
 


  •  w ostatniej części nad obrazkami wzorowymi i tymi do kolorowania zamieszczono pytania i polecenia, na przykład takie:


  • na szczególną uwagę zasługuje ilustracja, której nie było w oryginalnej historii złotowłosego chłopca:

Stanowi ona kolaż elementów prac Antoine'a de Saint-Exupéry'ego i dorysowanej planety - siódmej z odwiedzonych przez bohatera książki.Oba tomy zostały starannie wydane i zasługują na uwagę. Mogą wprowadzić w świat książki małych czytelników, nie znających jeszcze tej słynnej postaci, ale także stanowić doskonałe uzupełnienie zajęć w przedszkolu lub nauczaniu początkowym. Nie wspominając o przyjemnie aktywnym relaksie dla miłośników Małego Księcia w wieku od 3 do 143 lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz